Ulaşım

Doğa harikası bir tabiata hiç bu kadar yakın olmamıştınız

Biga yarımadasının Orta Bölümünü oluşturan Bayramiç 38-40 kuzey enlemleri ile 26-28 doğu boylamları arasında yer alan denizden 100-76 m. yükseklikteki yarı dağlık bir alan üzerine kurulu 1275 km2 lik bir yüzölçümü kaplamaktadır. Doğuda Çan ve Yenice, Batıda Ezine, Güneyde Ayvacık ilçeleri ve Balıkesir ili, Kuzeyde Çanakkale merkez ilçesi ile çevrili Bayramiç batıdan doğuya doğru yükselen ve yer yer 1500 metrenin üstüne çıkan dağlık bir alan üzerine kurulmuştur. Bayramiç´i güney doğu ve kuzeyde bir yay biçiminde kuşatan dağlık alanın ortasında Eski menderes çayı (Antik Skamandros) ve vadisi yer alır. İlçe merkezi doğu-batı yönde genişleyen menderes vadisinin tabanında ve çayın 500 metre kadar güneyindeki küçük tepe eteğine kurulmuştur.

Çanakkale şehir merkeziyle arasındaki yaklaşık mesafe 70 kilometre olan ilçeye ulaşım son derece kolaydır.

Karayolu ile ulaşımın rahatlıkla sağlandığı bölgeye, havayolunu kullanarak gelmek istiyorsanız uçaktan indikten sonra önce Çanakkale Otogarı’na gitmeniz gerekmektedir. Otogardan Bayramiç otobüslerine binerek, bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Bayramiç’e Nasıl Gidilir?
Büyük bir kısmı ormanlık arazilerle kaplı olan Bayramiç’e karayolu ile gayet kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bazı büyükşehirlerden ilçeye direkt otobüs seferleri de bulunmaktadır.

Çanakkale Şehir Merkezinden Bayramiç’e Ulaşım
Bayramiç ziyaretiniz için Çanakkale üzerinden özel aracınız ile takip etmeniz gereken rota İzmir – Çanakkale yoludur. Yolu takip ederek sırasıyla Kepez’e, daha sonra Ezine çıkışından sola doğru ilerlemeniz gerekmektedir. Yaklaşık 15 – 20 km devam ettikten sonra Bayramiç’e ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile Çanakkale Merkez’den Bayramiç’e gitmek isterseniz de otogarlarda bulunan ve sabah 06:30’dan itibaren her yarım saatte bir hareket eden seferleri tercih edebilirsiniz. Yolculuğunuz yaklaşık 80 kilometre civarındadır.

Bayramiç’e Havayolu ile Ulaşım
Bayramiç’e havayolu ile gitmek isterseniz iki seçeneğiniz bulunuyor. Çanakkale Havalimanı veya Edremit Havalimanı’nda iniş yaptıktan sonra, ortalama her saat başı hareket eden havayolu firmalarının tahsis ettiği servis araçlarını veya özel şirketler tarafından işletilen otobüs firmalarını kullanarak Çanakkale Merkez’e gidebilirsiniz.

Otobüs alternatifi olarak VİP transfer hizmetlerini veya havalimanı taksilerini de kullanabilirsiniz. Şehir merkezine geldikten sonra otogarda bulunan Bayramiç otobüslerine binerek ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bayramiç’e Otobüs ile Ulaşım
Birçok büyükşehirden direkt olarak otobüs seferleri bulunan Bayramiç’e bazı illerden ulaşım, dolaylı yollardan sağlanmaktadır. İstanbul ve Ankara‘dan direkt olarak Bayramiç seferleri her gün gerçekleştirilmektedir. İlçeye ortalama varış süresi, kalkış yapılan ilin trafiğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bayramiç’e Özel Araç ile Ulaşım
Çanakkale’nin keşfedilmeyi bekleyen Bayramiç ilçesine her şehirden ulaşım sağlanabildiği gibi bu seyahatlerin süresi bölgeden bölgeye çeşitli farklılıklar gösterebilmektedir.